Newsy * Historia * Skład * Płyty * Teksty * Galeria * Download * LinkiHistoria Ensiferum

1995
Markus Toivonen grał z przyjaciółmi w kapeli Dark Reflections. Ich muzyka była typowym heavy metalem, wzorowanym na takich grupach jak Megadeth, Pantera i im podobnych. Po jakimś czasie Markus odczuł potrzebę zmian. Zafascynował go melodic death metal kapel Amorphis, i Dark Tranquility. Markus zapragnął grać metal opowiadający o bohaterstwie i wielkich czynach. Do Markusa dołączył Kimmo Miettien. Potrzebowali basisty, którym został Sauli Savolainen. Jedynym problemem pozostała teraz kwestia nazwy dla zespołu. Markus znalazł w domu słownik łaciński.Otworzył go na pierwszej lepszej stronie i słowem, które rzuciło mu się w oczy było właśnie Ensiferum (znaczące "Dzierżąc Miecz").

1996
Ensiferum rozpoczął rozpoczął działalność w styczniu 1996 przy Pasila Youthcenter w Helsinkach (w tym samym miejscu rozpoczynało istnienie Dark Tranquility). Markus rozpoczął pisanie paru utworów w 1995, zakończył rok później. Utworami tymi były Knighthood, Old Man (Väinämöinen) i Frost. Później do grupy chciał dołączyć Jari Mäenpää (swego czasu członek Immemorial i artysta solowy) jako wokalista i drugi gitarzysta. Jari wyróżniał się znakomitymi umiejętnościami. Jari udowodnił że jest również utalentowanym twórcą tekstów- napisał tekst do Old Man. Nowe utwory nie wymagały tekstów Jariego, gdyż Markus ukończył tekst Knighthood, a Sauli Frost. Wystarczyło, że Jari uzupełniał ich teksty. Pierwszy koncert Ensiferum odbył się w Pasila Youthcenter w grudniu 1996. Ironicznie, zagrali tylko jedną piosenkę, Old Man, gdyż jedynie jej tekst był całkowicie ukończony.

1997
Jari udał się w styczniu na służbę wojskową, więc kapela przestała grać. Czas ten pozostali członkowie grupy wykorzystali na szlifowanie swoich umiejętności muzycznych. Jari skończył służbę w armii w 1997 i Ensiferum rozpoczął nagrywanie pierwszego albumu demo w listopadzie. Na demie znalazły się trzy utwory: Frost, Old Man i Knighthood. Sprzedano 300 kopii płyty.

1998
Po nagraniu dema odbyły się jeszcze dwa inne koncerty Ensiferum w Pasila. POwstały nowe utwory, między innymi Little Dreamer (Väinämöinen II) . Ensiferum potrzebowało jednak chwili wytchnienia. Dodatkowo sprawę komplikowało dołączenie Kimmo Miettiena do kapeli ArthemesiA, i fakt, iż Sauli Savolainen musiał skoncentrować się na szkole i pracy.
Tego roku Oliver Fokin odszedł z zespołu ArthemesiA krótką styczność z Markusem w Helsinkach. Wtedy też dołączył do Ensiferum. Można powiedzieć, że Ensiferum i ArthemesiA wymienili się muzykami. W tym czasie też Sauli powrócił do Ensiferum, a w ArthemesiA zastąpił go młodszy brat Kimmo Miettinena- Jukka-Pekka Miettinen. Co zabawne sam zaczynał w zespole Ensiferum jako czternastolatek. kapela była gotowa do nagrania drugiego dema.

1999
Drugie demo było nagrywane w styczniu 1999 w MD-Studios. Demo zawierało cztery utwory Dreamer's Prelude, Small Dreamer (Väinämöinen II), Warrior's Quest i White Storm. Kapela zdobywała coraz więcej doświadczenia, w w lokalnych konkursach, by w listopadzie 1999 nagrać trzecią płytę demo w MD-Studios z pomocą Janne Joutsenniemi ((członek Stone i Sub Urban Tribe). Trzecie demo zawierało 4+1 utworów: Intro, Hero in a Dream, Ethernal Wait, Battle Song , oraz Guardians of Fate. W Ethernal Wait gościnnie śpiewa Johanna Vakkuri. Wówczas powstało także nowe logo kapeli, stworzone przez Tuomas Tahvanainena, który opracowął też poprzednie logo.

2000
Trzecie demo sprzedało się w olbrzymim nakładzie i było wielokrotnie nagradzane
Wtedy też wydawnictwo Spinefarm- skontaktowało się z Ensiferum rozpoczęły się rozmowy dotyczące kontraktu wydawniczego. W tym czasie ensiferum startowało w lokalnych konkursach, zdobywając bardzo wysokie notowania. Nagrania albumu zostały zakończone. Ensiferum nagrało swój album w listopadzie 2000 roku w Sundi-Coop. W albumie gościnnie występują Trollhorn , Johanna Vakkuri i Marita Toivonen.

2001
Wiosną 2001 pierwszy album był miksowany przez Tuomo Valtonen. Kapela zyskała wtedy nowego członka: Meiju Enho. Pierwszy album Ensiferum (zatytułowany po prostu: "Ensiferum") został wypuszczony w lipcu 2001; zainteresowanie nim było olbrzymie.

2003-2004
Nagranie "Iron" wysłano do studia Copenhagen Sweet Silence w lecie 2003. Wybór padł właśnie tam, ponieważ producent- Flemming Rasmussen wypuścił na świat "Master of Puppets" i "Ride the Lightning" Metalliki. "Iron"był zapisywany, miksowany i produkowany przez Rasmussena. po nagraniu albumu zespół opóscił Jari Mäenpää .Poszukiwania zastępcy zaczęto natychmiast podczas tournee, i wkrótce znaleziono byłego wokalistę kapeli Norther Petri Lindroosa. Tymczasowy zamiennik Jariego przejął jego obowiązki gdy Ensiferum odbyło tournee po Europie z Finntroll i The Wake wiosną 2004.

Autor oryginału Miska Engström
Pokraczne tłumaczenie by Fenrir